Gut hastalığı tedavisinde yeni ilaç: Lesinurad

gut hastalığı için yeni ilaç lesinurad

Gut Hastalığı Nedir ?

Gut Hastalığı, geçmişte "kralların hastalığı" veya "zengin hastalığı" olarak bilinen, eski dilde ‘nikris’ olarak adlandırılan hastalıktır. Gut hastalığı, dünyada 16 milyondan fazla insanı etkiler. İnflamatuar artrit ile seyreden ciddi, kronik, ilerleyici bir hastalık olan gut hastalığı kandaki ürik asit artışı sonucu eklemlerde biriken kristaller nedeni ile oluşur. 

Gut Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Gut Hastalığı belirtileri, kandaki ürik asit miktarının artışına bağlı olarak, eklemlerde inflamatuar artrit ve ürik asit kristalleri birikimi sonucu tofüs adı verilen ağrılı şişliklerin oluşması olarak sayılabilir. Eklemlerdeki durum ciddi ağrılara neden olur. Ayrıca kandaki ürik asit yükselişi diğer organlarda bozulmalara, böbreklerde taş oluşumuna neden olabilir.

Gut Tedavisi

Gut tedavisi için kandaki ürik asit seviyelerini düşüren ilaçlar (allopurinol), gut diyeti (özellikle proteinin tüketilmediği ve bol su içilmesi önerilen diyet) önerilmektedir. 

Gut Tedavisinde yeni ilaç:

Lesinurad etken maddeli gut ilacı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. AstraZeneca ilaç firması tarafından geliştirilen Lesinurad etki mekanizması böbreklerden ürik asit geri emilimini baskılayarak, ürik asidin idrar ile atılımının artırılması. Amerika’da Zurampic adıyla satılan ilaç, gut hastalığı tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve ürik asit üretimini azaltan ksantin oksidaz inhibitörleri ile birlikte kombinasyon tedavisinde kullanılabiliyor.

Toplam 1537 hasta üzerinde yapılan 3 farklı randomize, plasebo kontrollü çalışmada, plaseboya üstün olduğu gösterilen ilacın en sık görülen yan etkileri ise; baş ağrısı, grip benzeri şikayetler, kan kreatinin seviyelerinde yükselme ve gastroözafagial reflü olarak sıralanıyor.

FDA ilacın kullanımına onay vermesine rağmen üretici olan AstraZeneca firmasından, ilacın uzun dönemdeki etkilerinin gözlenmesi, kalp ve böbrek üzerinde gelişebilecek yan etkilerin anlaşılması için ek araştırma yapmasını istedi.

Henüz Türkiye’de mevcut olmayan ilacın, Sağlık Bakanlığı onayı aldığı taktirde, ülkemizdeki gut hastaları için de yeni bir tedavi yöntemi olarak kullanılması mümkün.


Kaynak: FDA (http://www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm478791.htm)


Gut hastalığı tedavisinde yeni ilaç: Lesinurad Gut hastalığı tedavisinde yeni ilaç: Lesinurad Reviewed by Unknown on 2/16/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.