D Vitamininin Fazla Kullanımı Düşme Riskini Artırıyor !

D Vitamininin Fazla Kullanımı Düşme Riskini Artırıyor
JAMA internal Medicine dergisinde online olarak yayınlanan araştırma sonuçları, yaşlılarda yüksek doz D vitamini kullanımının, bacaklarda fonksiyonu düzeltmediği gibi, düşme riskini de artırdığını gösterdi. İsviçre Zürih Üniversitesinden araştırmacılarca yapılan çalışmada son bir yılda en az bir kez düşme nedeni ile tıbbi kaydı olan ve sonrasında D vitamini destek tedavisi uygun görülen 70 yaşın üzerinde 200 erkek ve kadın çalışmaya dahil kabul edildi. Araştırmacılar D vitamini için kullanılması gereken standart dozun aylık 24000 IU (International Unit) yada günlük 800 IU olarak tanımladı.

Yüksek doz D vitamini kullananlarda alt extremitede (vücudun kalçanın altındaki kesimine verilen ad) herhangi bir gelişme görülmediği gibi, tekrar düşme ihtimali yüksek bulundu. En iyi sonuçlar beklenenin aksine standart doz D vitamini kullananlarda alındı. Yapılan çalışmanın sonuçları 70 yaşın üzerindekilerde D vitamini eksikliğinin giderilmesi için aylık 24000IU D vitamini kullanılmasının tehlikesinin olmadığı gibi faydalı olduğunu gösterdi.

Çalışmada 200 katılımcıya, farklı D vitamini destek protokolleri uygulandı. Bazılarına aylık 24.000 IU D vitamini verilirken bu sayı diğer gruplarda 120.000 ve 60.000 IU olarak ayarlandı. Çalışmada katılanların alt extremite gelişimleri; yürüme hızı, denge testi, yarı çömelmede bekleme süresi üzerinden hesaplandı. Ayrıca kandaki D vitamin düzeyleri de ölçüldü.

Katılımcıların tamamı bir yıl önce düşme nedeni ile tedavi kaydı olan kişilerdi. Toplamda %58 katılımcıda başlangıçtaki kan D vitamini seviyesi düşük bulundu (20 ng/dl’dan daha düşük).

Grupların tedavi sonrası karşılaştırmalarında alt extremite performansı gelişimi açısından fark bulunmadı. Ancak yüksek doz kullananlarda diğerlerinden daha az iyileşme gözlendi. Daha da önemlisi yüksek doz kullananlarda tekrar düşme riskinin 5,5 kat arttığı görüldü.

Özellikle yaşlı kişilerde düşme nedeni olarak görülen D vitamini yetersizliğinin giderilmesi büyük önem taşır. Ancak doğru miktarın aşılması fayda sağlamadığı gibi tekrar düşme riskini artırır.Kaynak: JAMA Internal Medicine (http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2478897)


D Vitamininin Fazla Kullanımı Düşme Riskini Artırıyor ! D Vitamininin Fazla Kullanımı Düşme Riskini Artırıyor ! Reviewed by Unknown on 2/17/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.