Ev tozu akarı alerjisi, sindirim sistemi hastalıklarında etkili olabilir

Ev tozu akarı alerjisi, sindirim sistemi hastalıklarında etkili olabilir
Yeni yapılan araştırmanın sonuçlarına göre ev tozu akarı alerjisi, inflamasyonu ve bağırsak geçirgenliğini artırıyor.

Fransa’da bulunan Nice Sophia-Antipolis Üniversitesinden Dr. Valerie Verhasselt ve arkadaşlarının yaptığı çalışma, inflamatuar bağırsak hastalıklarının patofizyolojisine ışık tutuyor. Araştırmanın ilk sonuçları 2015 Aralık ayında, Gut dergisinde yayınlandı. 

Ev tozu akarı alerjisi astım ve diğer alerjik solunumsal hastalıkların ana sebeplerinden biri olarak görülüyor. Dr Vershasselt, sık izlenen ev tozu akarının (Dermatophagoides pteronyssinus), sistin proteaz Derp-1 isimli ana antijeninin, solunum epitelindeki bağlantı (tight junction) proteinlerinde zayıflamaya neden olduğunu gösterdi. 

Benzer bir bozulmanın gastrointestinal (sindirim) sistemi epitelinde, inflamatuar bağırsak hastalığında ve inflamatuar bağırsak sendromunda da izlendiğini ama bu bozulmaya sebep olan durumun açıklanamadığını belirtti. 

Araştırmacılar Derp-1 antijeninin insan bağırsağında olup olmadığını ve bağırsağın bariyer fonksiyonlarını nasıl etkilediğini anlamak için inflamatuar bağırsak hastalığı olanlardan ve sağlıklı kontrol grubundaki kişilerden alınan biyopsi, bağırsak sıvısı, serum ve diğer materyalleri inceledi.

Sağlıklı grupta insanların bağırsağından alınan sıvı örneklerinde Derp-1 proteini bulundu. Alınan biyopsi materyallerine ev tozu akarı eklendiğinde epitelyal permeabilitede (geçirgenlik) artış izlendi. Ayrıca TNF-alfa ve IL-10 üretiminin arttığı, epitelyal tight junction proteinlerde artış olduğu izlendi. 

Sistein proteaz inhibitöleri eklendiğinde ev tozu akarına bağlı izlenen inflamasyonun ve epitelyal yıkımın azaldığı görüldü. Çalışmanın sonuçları invivo olarak farelere ev tozu akarı ve preoteaz- nötralize edilmiş ev tozu akarı verilerek doğrulandı. Farelerle yapılan çalışmada ev tozu akarının proteaz bağımlı etki ile kolon geçirgenliğini arttırdığı, ayrıca ev tozu akarının kolon mukus tabakasında hasarlanmaya neden olduğu bulundu. 

Ev tozu akarının etkisinin Th-2 bağımsız olduğu, sağlıklı gruba göre inflamatur bağırsak hastalığı olanlarda daha güçlü olduğu tespit edildi. Ev tozu akarı, inflamatuar bağırsak hastalığı olanlarda barsak mukozasının bariyer fonksiyonunun yıkmasının yansıra, TNF-Alfa salınımı da arttırdığı fakat IL-10 salınımına etkili olmadığı bulundu. 

Ev tozu akarı her yerde bulunan çevresel bir faktör bu nedenle insan bağırsağında da tespit edilmesi anormal bir durum değil. Fakat proteolitik aktivitesi ile bağırsak fonksiyonunu etkilediği gösterildi. Bu yüzden ev tozu akarı bağırsak fonksiyonlarının bozulmasında etkili bir faktör olabileceği düşünülmekte ve bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmakta.

Kaynak: Gut (http://gut.bmj.com/content/early/2015/12/08/gutjnl-2015-310523.abstract)Ev tozu akarı alerjisi, sindirim sistemi hastalıklarında etkili olabilir Ev tozu akarı alerjisi, sindirim sistemi hastalıklarında etkili olabilir Reviewed by Op.Dr. Hacer Baran - KBB Uzmanı on 2/20/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.