Çocuklarda horlama ve uykudaki solunum sıkıntısı, okul başarısını azaltıyor !!!


Yeni Zellanda’nın Otega Üniversitesinden Barbara Galland ve arkadaşları uyku problemi yaşayan çocuklarda okul başarısını araştırdı. İlginç sonuçlar elde edilen çalışmada 12 ülkeden 16 farklı araştırma değerlendirildi. Yaşları 5 ila 17 arasında değişen 550 çocuk incelendi.

Çalışmada horlama, uykuda nefes durması (apne) gibi solunumsal uyku problemi olan çocuklarda sınav notları değerlendirildi. Çalışmanın sonuçları 2015 Eylül ayında Pediatrics dergisinde yayınlandı. 

Uyku sırasında solunum problemi yaşayan çocuklarda ortalama okul notları %12 daha düşük tespit edildi. Ayrıntılı olarak incelendiğinde etkilenmiş çocuklar dil derslerinde %12,3 matematikte %13,1 bilim derslerinde %11,6 daha düşük başarı bulundu.

Galland, uyku problemi olan çocuklarda başarı oranlarının düşük olduğunu fakat bu durumun özellikle hangi çocuklarda gözlendiğini bilmediklerini açıkladı. İncelenen araştırmalar tek seferlik başarı oranları hakkında bilgi verdiği için uyku problemine bağlı uzun süreli negatif etkilerin bilinemediğini belirtti.

Araştırmacılar solunumsal uyku problemlerinin tonsil (bademcik) ve adenoid (geniz eti) büyümesi ile ilgili olduğu durumlarda, cerrahi müdahale ile bu problemin ortadan kaldırılabileceğini ve bu sayede uyku problemlerinin çözülebileceğini söyledi.
Kaynak: Pediatrics www.medikalinfo.comÇocuklarda horlama ve uykudaki solunum sıkıntısı, okul başarısını azaltıyor !!! Çocuklarda horlama ve uykudaki solunum sıkıntısı, okul başarısını azaltıyor !!! Reviewed by Op.Dr. Hacer Baran - KBB Uzmanı on 2/05/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.