Çocuk Felci Dünyadan siliniyor. Son Adımlar !

Çocuk felci aşısı
Çocuk felci tüm dünyada aşılama yoluyla savaş başlatılan hastalıkların başında geliyor. Bu öyle bir savaş ki insanoğlu olarak bu savaşı kazanmaya çok yakınız. Günümüzde aşılamanın faydaları tartışıla dursun, aşılamadaki en büyük başarısını çiçek hastalığı ile kazanmış olan insanoğlu bir önemli zaferi daha göğüslemek üzere.

Dünya çapında çocuk felci ile verilen savaşta 1988 yılında 125 ülkede görülen hasta sayısı 350.000 iken, aşılama kampanyaları sonrası 2015 yılında sadece 72’ye düştü. Çocuk felci aşısı sayesinde artık bu hastalık dünya tarihindeki yerini almak üzere. 2016 Ocak ayı itibari ile, Afganistan ve Pakistan dışındaki ülkelerde hastalık yapan poliovirusun kişiden kişiye bulaş engellenmiş durumda. Hastalık yapan virus derken kastedilen aşıda kullanılan virüsler dışındaki virüsler.

Aşılama poliovirusun 3 tipine karşı yapılıyorken artık tip 2 poliovirüsün tamamen temizlenmesi nedeni ile bu tip sadece laboratuvarlarda ve trivalan polio aşısında bulunuyor.

Ağızdan verilen çocuk felci aşıları, felci önlemede çok başarılı olmalarına rağmen, bazen aşıya bağlı felçlerin görülmesi bu savaşı zor kılan en önemli etkenlerden. Bu nedenle çocuk felci mikrobunun tamamen yok edildiği kesinleştikten sonra bu aşılarında ortadan kaldırılması gerekiyor.


Kaynak: NEJM (http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp1514467?af=R&rss=currentIssue)


Çocuk Felci Dünyadan siliniyor. Son Adımlar ! Çocuk Felci Dünyadan siliniyor. Son Adımlar ! Reviewed by Unknown on 2/15/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.