Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrası hastanede yatışa gerek yok !

bademcik ameliyatı
Bademcik ameliyatları çocuklarda sık yapılan cerrahi müdahalelerden birisidir. Yeni yapılan bir araştırmada, 36 aydan küçük çocuklarda tonsillektomi (bademcik ameliyatı) sonrasında hastanede yatarak tedavi ve takibe ihtiyaç olmadığı gösterildi. Ameliyat sonrası çocukların çok az bir kısmında solunum komplikasyonları ve kanama olmasına rağmen, güncel uygulamalarda hastanede yatış genellikle önerilmekte.

West Virgina Üniversitesi’nden Dr. Hassan H. Ramadan ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada yaşları 18-36 ay (ortalama 29,5 aylık) arasında olan ve adenotonsillektomi (%96.3) / tonsillektomi (%3,7) operasyonu geçirerek hastanede yatarak tedavi gören 188 çocuğun sağlık kayıtları incelendi. 34 çocukta (%18,1) ameliyat sonrası ilk gün komplikasyon görüldü. Fakat izlenen komplikasyon çoğunlukla ağızdan yetersiz beslenme olarak raporlandı. 30 çocuktan sadece 9’u bir günden daha uzun süre ağızdan yetersiz beslenme nedeni ile hastanede yatırıldı.

Araştırmacılar 30 (%15,9) hastada, ameliyat sonrası ağızdan beslenmenin zayıf olmasına rağmen, bunun sadece 3 yaşından küçük hastalarla ilgili değil bu ameliyatı olan büyük hastalarda da görülen bir sorun olduğunu ve sadece bu sebeple hastanede kalmanın gereksiz olduğunu belirtti.

Çalışmada değerlendirilen hastaların hiçbirisinde ameliyat sonrası kanama izlenmedi. Sadece bir (%0,5) hastada ayılma odasında öksürükle birlikte ağızdan az miktarda kan geldiği görüldü ancak bu hastada gece boyu bir daha kanama izlenmedi.

Çalışmaya göre 5 (%2,7) hastada ameliyat sonrası oksijen desatürasyonu (kanda oksijen seviyesinin %90’ın altına inmesi) izlendi ve bu hastalara gece boyunca oksijen desteği sağlandı.

Hiçbir hastaya ameliyat sonrası tekrar cerrahi müdahale gerekmedi. Uykuda solunum bozukluğu nedeni ile ameliyat edilen 2 hastada cerrahi sonrasında akciğer ödemi izlendi. İncelenen hastalarda cerrahi sonrası can kaybı hiç izlenmedi.

Araştırmacılar, bu yaş grubu hastalarda, bademcik ameliyatları (tonsillektomi ve adenotonsillektomi) sonrasında görülen komplikasyonların hastanede yatışı gerektirmeyecek düzeyde az olduğunu ve uygun ve yeterli bir gözlem süresi sonrası gece boyunca hastanede yatmaya gerek kalmadan taburcu edilebileceğini belirttiler. Ameliyat sonrası hastaların taburcu edilmeden 4-6 saat gözlenmesinin yeterli olacağı vurgulandı.Kaynak: JAMA Otolaryngol Head Neck Surg 2016.Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrası hastanede yatışa gerek yok ! Çocuklarda bademcik ameliyatı sonrası hastanede yatışa gerek yok ! Reviewed by Op.Dr. Hacer Baran - KBB Uzmanı on 2/13/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.