Akciğer Kanseri tanısında biyopsi tarihe karışıyor

akciğer kanseri, biyopsi, tükürük testi
Akciğer kanseri tanısında yeni bir dönem başlıyor. 'Sıvı biyopsi' olarak adlandırılabilecek olan yeni test ile tükürükten akciğer kanseri tanısı konulması hedefleniyor.

Bu yeni teknik ile tükürüğe karışmış olan tümör DNA'ları bulunuyor. Bu sayede hastalar için acı verici bir işlem olan biyopsi gereksiz hale gelebilir. Ayrıca çok daha hızlı bir şekilde sonuç vermesi nedeni ile biyopsi için beklemeye gerek kalmayabilir. Bir diğer avantajı ise biyopsiye göre çok daha ucuz olması.

Amerikan İleri Bilimler Derneğinin yıllık toplantısında sunulan çalışmaya göre tükürükte, küçük hücre dışı akciğer kanseri hücrelerine ait biomarkerları tanıyabilen cihazın prototipi, EFIRM (Electric Field-Induced release and measuremnet ) olarak adlandırılıyor.

Cihaz, küçük hücre dışı akciğer kanseri tanısında, EFGR gen mutasyonunu tanımada, biyopsi ile %100 uyum gösteriyor. Araştırmacılar, yeni geliştirilen testin ilk kullanım yerlerinden birisinin akciğer kanseri tanısı olacağını belirtiyor. Ancak test sadece akciğer kanseri ile sınırlı değil. İlerleyen zamanlarda vücutta dolaşan kanser hücre DNA'larının mevcut teknik ile bulunabileceği de belirtiliyor.

Cihazı geliştiren araştırmacılar akciğer kanserinden sonra şu anda ağız ve boğaz kanserlerinin mevcut teknoloji ile tanısı üzerinde çalışıyor.

Vücutta dolaşan kanser hücre DNA'larının tanımlanmasına yardımcı olan EFIRM tekniği gelecekte biyopsi yerine geçebilecek en büyük aday. Bu tekniğin kusursuz hale getirilmesi ile hastalar için korkutucu bir işlem olan biyopsi tarihe karışabilir.
Kaynak: Medscape (http://www.medscape.com/viewarticle/859128?src=rss)

Akciğer Kanseri tanısında biyopsi tarihe karışıyor Akciğer Kanseri tanısında biyopsi tarihe karışıyor Reviewed by Unknown on 2/21/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.