Güncel Sağlık Bilgileri: Ülser - Gastrit ilaçları böbrek yetmezliği yapabilir...


Gastrit-Ülser tedavisinde kullanılan proton pompa inhibitörü (PPI) grup ilaçların uzun dönemde böbrek hasarına yol açabileceği gösterildi.Nexium, Esoprol, Esopro gibi ilaçlar bu gruba dahil olup midenin salgıladığı asit salgısını azaltarak mide ekşimesi ve reflü tedavisinde kullanılır.

Baltimore John Hopkins Üniversitesinden Dr. Morgan Grams, proton pompa inhibitörü kullananlarda kronik böbrek hastalığı gelişme riskinin %20 ila 50 arasında yükseldiğini söyledi. JAMA International Medicine dergisinde 11 Ocakta yayınlanan çalışmada ilaçla ilgili direk sebep sonuç ilişkisi gösterilmese de ilacı daha fazla kullananlarda böbrek yetmezliğinin daha fazla görüldüğü gösterildi. 

Gastrit ve ülser ilaçlarının kısa dönemli böbrek rahatsızlığı yapabildiği daha önce gösterilmişti. Son yapılan çalışma ile bu rahatsızlıkların kalıcı ve uzun süreli olabileceği gösterildi. Kronik böbrek yetmezliği gelişen hastalarda, böbrekler kandaki zararlı maddeleri yeterli oranda süzemediği için düzenli dializ ya da böbrek nakli gerekmekte.

Gastrit ilaçlarının nasıl böbrek yetmezliği oluşturduğu henüz anlaşılmış değil ancak Dr. Grams, bu ilaçların kandaki magnezyum oranının düşmesine ve bu sayede böbreklerin zarar görmesine neden olabileceğini söylüyor.

Bu çalışmanın sonuçlarına şüpheyle yaklaşanlarda mevcut. Birçok uzman bu çalışmanın tek başına yeterli olmadığını ve gelişen böbrek rahatsızlıklarının bu ilaçlara bağlı olmayabileceğini savunuyor.

Uzmanların birleştiği nokta ise gerekli olmadıkça bu ilaçların kullanılmaması. Ayrıca H2 reseptör blokörü olarak da bilinen Famodin gibi ilaçlarında PPI türü ilaçlara alternatif olabileceği ve hangi ilacın kişiye uygun olduğunun belirlenmesinde uzman doktor görüşüne mutlaka başvurulması gerektiği.

Kaynak: WebMD (http://goo.gl/Twr7bq)

Güncel Sağlık Bilgileri sitesi SaglikRehberiniz.com
Güncel Sağlık Bilgileri: Ülser - Gastrit ilaçları böbrek yetmezliği yapabilir... Güncel Sağlık Bilgileri: Ülser - Gastrit ilaçları böbrek yetmezliği yapabilir... Reviewed by Dr. Caner Baran on 1/12/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.