Stresi azaltmak kilo vermenize yardımcı olabilir

Amerika Florida Üniversitesinde yapılan bir çalışma stres seviyesini düşürmenin kilo vermeye yardımcı olacağını gösterdi. Hücreler ve fareler üzerinde yapılan deneylerde, kronik stressin betatrophin denilen bir protein üretilmesine neden olduğunu bu proteininde yağ yakmaya yardımcı olan enzimleri baskıladığı gösterildi.


Çalışmanın başyazarlarında Dr. Li-Jun Yang üniversite basın açıklamasında '' Betatrophinin vücudun yağ yakma kabiliyetini azaltması, kronik stresin neden kilo alımına neden olduğunu aydınlatabilir'' dedi. Çalışma BBA Molecular and Cell Biology of Lipids dergisinde yayınladı.

Bununla birlikte Betatrophin insan yağ metabolizmasındaki etkisi net değil ve hayvan çalışmaları, insanlarda aynı sonuçlanmayabiliyor. Ancak çalışma sonuçları kronik stresten kurtulmanın kilo vermeye yardımcı olabileceği vurgulanıyor.

Araştırmacılar orta derecede stresin kısa vadede insanların çalışma performanslarını önemli oranda yükseltebileceğini ancak kronik stresin uzun dönemde zararlı olacağını söylüyor.

Dr Yang '' stres vücudunuzda daha fazla yağ depolanmasına yada en azından yağ yakmanızı yavaşlatmaya neden olabilir. Bu da dengeli bir yaşam sürebilmek için neden hayatımızdaki stresi azaltmamız gerektiğini gösteriyor'' dedi.

Kaynak: Healthday.com (http://goo.gl/B90Ype)
Stresi azaltmak kilo vermenize yardımcı olabilir Stresi azaltmak kilo vermenize yardımcı olabilir Reviewed by Dr. Caner Baran on 1/20/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.