Kadınlardaki Kalp Krizi Sebepleri Erkeklerden Farklı

Kadınlarda görülen kalp krizinin, erkeklerdeki kadar ölümcül olmakla birlikte farklı sebeplere bağlı olduğu ve farklı semptomlar gösterdiği anlaşıldı. Kalp krizi geçirdiğini fark etmeyen kadınların, tıbbi yardım alma ihtiyacı duymadıkları ve bu nedenle ölüm oranlarının artabileceği belirtildi.
Kadınlarda ölüme neden olan hastalıkların başında kalp ve damar rahatsızlıkları geliyor. Bu durumun düzeltilmesi için 1984 yılından bu yana kadınlarda gelişen kalp krizlerini inceleyen Amerikan Kalp Derneği, kadınlardaki ölüm oranının azaltılması için alınacak önlemleri içeren yeni bir bildiri yayınladı. Bu bildiriye göre;

  • Kalp krizinin önemli sebeplerinden olan atardamalarda oluşan plaklar cinsiyetler arasında farklılık gösterebilir. Kadınlarda kalp krizine neden olan ve stent takılmasını gerektiren tam damar tıkanıklıkları daha az görülür. 
  • Erkeklere göre kadınlarda görülen Hipertansiyon kalp krizi için daha büyük risk oluşturur. Ayrıca Şeker hastalığı olan genç kadınlarda kalp krizi geçirme riski aynı yaşta ve şeker hastalığı olan erkeklere göre 5 kat daha fazladır. 
  • Erkeklerle karşılaştırıldığında kadınlar ilaçları daha az kullanılrar ve kardiyak rehabilitasyona (egzersiz,kilo verme, sağlıklı yaşam) daha az uyum gösterirler.
  • Erkek ve kadında göğüs ağrısı yada rahatsızlık kalp krizinin en önemli bulgusudur. Ancak, kadınlar da kalp krizi geçirirken daha çok, nefes darlığı, sırtta ya da çenede ağrı, bulantı ve kusma şikayetleri olur.
  • Kadınlar arasında ırksal farklılıklar vardır ve beyaz tenli kadınlarda kalp krizi riski diğerlerine göre daha azdır. 
Uzmanlar bu bilgilerin insanlar tarafından bilinmesinin, kadınlarda gelişen kalp krizilerini anlama ve uygun tedavi edilmesine katkı sağlayabileceğini belirtiyor. Kadınların, kalp krizine bağlı ölüm riskini azaltmak için daha aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri, fazla kilolardan kurtulmaları ve düzenli egzersiz yapmaları tüm uzmanlarca öneriliyor. 

Kaynak : WebMD ( http://goo.gl/S9Qauy )


Kadınlardaki Kalp Krizi Sebepleri Erkeklerden Farklı Kadınlardaki Kalp Krizi Sebepleri Erkeklerden Farklı Reviewed by Unknown on 1/26/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.