Hamile kalmayı düşünen kadınlar patatesten uzak durmalı

Amerika'da 15 binden fazla bayan üzerinde yapılan araştırmaya göre, haftada 5 öğünden fazla patates tüketenlerde, hamilelikte şeker hastalığı riski artıyor. Ayrıca bu çalışmaya göre bezelye, fasulye gibi baklagiller ve/veya arpa, buğday, gibi tahılların tüketimi de hamilelikte şeker hastalığı riskini artırıyor.
Amerika Milli Sağlık Enstitüsünden (NIH) Dr Cuilin Zhang liderliğinde yürütülen ve Ocak ayında online BMJ'de yayınlanan çalışma, fazla patates tüketiminin vücudun şekere verdiği yanıtın bozulmasına ve hamilelikte diyabet gelişme riskinin artmasına neden olduğunu gösterdi.

2015-2020 Amerikan Diyet Kılavuzunda patates sebze kategorisinde iken, İngiliz kılavuzunda nişastalı yiyecek grubuna alındı. Yine de her iki ülkede patates sağlıklı yiyecek grubunda yerini aldı. C vitamini, Potasyum, lif ve bazı protein çeşitlerini içermesi nedeni ile patatesin faydalı etkileri bulunmakta, ancak yeni yapılan bu çalışmada özellikle kızartma şeklindeki patates tüketimi Tip 2 Diyabet riskini artırıyor. Patates içeriğindeki karbonhidrat hızlıca emiliyor ve kan şekeri seviyelerinde hızlı bir yükselişe sebep oluyor.

Hamileliklerinden önce şeker hastalığı olmayan onbeşbinden fazla bayan üzerinde, 1991-2001 yılları arasında yapılan araştırmada kadınlardan 4 yıl süre ile yemek listelerini kaydetmeleri istendi. Sonraki on yıllık süre içerisinde çalışmadaki kadınlarda oluşan 21 binin(bir kadında birden fazla hamilelik) üzerinde hamilelik takip edildi. Bu grubun içinden 854 hastaya diyabet tanısı konuldu. Patatesin çeşitli şekillerde hazırlanmış bile olsa tüketmenin hamilelikte diyabet riskini artırdığı görüldü. Bu çalışma yapılırken kadınlarda; yaş, diyet kalitesi, egzersiz sıklığı, beden kitle indeksi, ailede diyabet mevcudiyeti gibi faktörler göz önüne alındı.

Çalışmanın sonuçlarını yetersiz ve yanlış bulan uzmanlarda mevcut. Bunlardan birisi olan New York Albert Einstein Tıp Fakültesinden Prof Dr Keith-Thomas Ayoob yapılan çalışmada bazı eksikliklerin olduğunu ve çalışmada kadınların hamileliklerindeki kilo alımlarının değerlendirilmeden sonuçlara ulaşıldığını söyledi.


Kaynak: Medscape Medical News ( http://goo.gl/4SdmrF )
Hamile kalmayı düşünen kadınlar patatesten uzak durmalı Hamile kalmayı düşünen kadınlar patatesten uzak durmalı Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 1/28/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.