Hamilelikte Besleme: Gebelikte 10 gram fazla balık tüketmek bile bebeğin zihnini geliştiriyor

İspanya’da yapılan geniş çapta bir çalışmada hamilelerin bir haftada 3 adet normal büyüklükte balık tüketmeleri bebeklerin beyin gelişimine faydalı olduğu gösterildi. Hamilelikte beslenme konsunda yapılan araştırmada yaklaşık 2 bin anne-çocuk ikilisinin, gebeliğin ilk 3 ayından 5 yaşına kadar incelendi ve haftalık 600 gram balık tüketen annelerin çocuklarında bile civa veya diğer zararlı maddelerle ilgili herhangi bir zararlı etki izlenmedi. Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 2014 yılı kılavuzlarında hamilelere haftada 350 gramdan fazla olmayacak şekilde balık tüketmelerini öneriyor.Avrupa Gıda Güvenliği birliği ise haftalık 150-600 gram balık tüketimini öneriyor. Deniz ürünleri bebeklerin beyin gelişiminde önemli bir kaynak olmasıyla birlikte içerdiği civa benzeri ağır metaller bebekte beyin gelişimine zarar verebilir.

2016 Ocak ayında American Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan bu geniş çaplı araştırmada hamilelikte beslenme ve bu dönemde tüketilen büyük ve yağlı balıklar olan kılıçbalığı, tuna balığı ile küçük ve yağlı balıklar olan uskumru, sardalya, hamsi, somon ve kabuklu deniz ürünleri incelendi. Hamilelerin haftada tükettiği balığın her 10 gramlık artışında çocukların 5 yaşına geldiğindeki zihinsel beceri puanlarında yükselme görüldü. Ancak haftada 600 gramın üzerinde balık tüketiminin zararlı olabileceği vurgulandı.

Çalışma sonucunda yağsız balıkların ve yağlı balıklardan da büyük olanlarının çocukların beyin gelişimine daha faydalı olduğu ve özellikle hamileliğin ilk 3 ayında tüketilen balığın çocukların zihin gelişimine daha faydalı olduğu gösterildi. Aynı şekilde gebelikte balık tüketiminin artmasının otizmi azalttığı görüldü.

Uzun ömürlü ve büyük balıklar olan kedi balığı, çok büyük uskumru ve kılıçbalığı gibi balıkların yüksek oranda civa içermeleri nedeniyle gebelikte tüketimi önerilmiyor.

Kaynak : American Journal of Epidemiology ( http://goo.gl/jb81Zw )

Hamilelikte Besleme: Gebelikte 10 gram fazla balık tüketmek bile bebeğin zihnini geliştiriyor Hamilelikte Besleme: Gebelikte 10 gram fazla balık tüketmek bile bebeğin zihnini geliştiriyor Reviewed by Op.Dr. Şafak YILMAZ BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı on 3/01/2016 Rating: 5

1 yorum:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.