Evde ayakkabı giyilmemesi için 3 önemli neden

Evde ayakkabı giymek sağlığa zararlı mı? Bazıları bir tehlikesi olmadığını düşünse de ABD'de Arizona Üniversitesinde yapılan bir çalışma bunun tam tersi sonuçlar verdi.Ülkemiz geleneklerinde zaten normal olan ayakkabıların evin dışarıda bırakılması aslında sağlığımızı da önemli ölçüde koruyor. İşte nedenleri:

1- Bakteriler
Bazı bakteriler sağlığımız için iyidir, bazıları ise zararlı. Arizona Üniversitesinde yapılan çalışama ayakkabılar üzerinde 9 farklı türden 421.000 bakteri olduğunu gösterdi.Bu bakteriler arasında barsak enfeksiyon, ishal ve nadiren menenjit yapabilen E.Coli; idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan Klebsiella pneumoniae; ve akciğer enfeksiyonlarına neden olabilen Serratia ficaria'da mevcut.
Bu tür bakteriler, çevreden özellikle tuvaletlerden ayakkabılara bulaşıyor. Günlerce hatta haftalarca ayakkabılar üzerinde yaşayabilen bakteriler, ayakkabılar ile eve girildiğinde yerler ve halılara da bulaşıyor.

2- Toksinler
Çevrede bulunan bütün toksik maddeler ayakkabılarınıza yapışarak evinize kadar gelebilir. Yağmurlu bir günde yürüdüğünüzde, ayakkabılarınıza bulaşan kirli sularda, petrol ürünlerinden zararlı birçok kimyasala kadar bir çok toksin olabilir ve ayakkabılarınız ile evinize kadar gelen bu toksinler evinizdeki toz partiküllerine yapışarak size zarar verebilir.

3- Kir
Basit kir tek başına zararlı olmayabilir ancak yine de evinizin dışında tutmak istersiniz. Özellikle evde küçük çocuklarınız varsa ve her gün oyuncakları ile yerlerde oynuyorlarsa bu çok mantıklı bir karar olacaktır.

Sonuç olarak eve girmeden önce ayakkabıların çıkartılması sağlığınız açısında son derece koruyucu ve basit bir yöntemdir.

Kaynak: Huffington Post ( http://goo.gl/g11yRw )

Evde ayakkabı giyilmemesi için 3 önemli neden Evde ayakkabı giyilmemesi için 3 önemli neden Reviewed by Dr. Caner Baran on 1/24/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.