Sigara bırakma ürünlerinden en etkilisi hangisi

Günümüzde bir çok hastalık ve kanserin nedeni olarak gösterilen sigarayı bırakmak için çare arayan kişilerin denediği bir çok ürün mevcut. Ancak bunların içinden bilimsel olarak kanıtlanmış etkiye sahip olanlar sadece nikotin bantları, nikotin sakızları ve Pfizer ilaç firması tarafından üretilen vareniklin etken maddeli Champix ilacı. Tabi bunların dışında gerçek etkisi olmayan ya da etkisi kanıtlanmamış bir çok ürünü, piyasada veya internette bulmak mümkün. Ancak etkileri kanıtlanmamış olan bu ürünleri, hem sağlığınız hem de bütçeniz açısından dikkate almamanızı öneriyoruz.

Gelelim asıl konumuz olan bu üç üründen hangisinin daha etkili olduğu sorusuna. ABD ve hatta dünyanın en önde gelen tıp dergisi Journal of the American Medical Association (JAMA) dergisinde 26 Ocak'ta online olarak yayınlanan çalışma tam da bu konu araştırılmış. Araştırmacılar toplam 1086 kişide yaptıkları çalışmada, 241 kişiye nikotin bandı, 424 kişiye vareniklin içeren Champix ilacı ve 421 kişiye de nikotin bant ve sakızı kombinasyonu tedavisini vermişler.

Çalışmaya katılanların ortalama 48 yaşında, günde bir paket sigara içen kişiler olduğu çalışmada, belirtilen tedaviler bir yıl süre ile uygulanmış. Tedavi süresini toplam 917 kişi tamamlamış ve her üç grupta da sonuçların aynı olduğu sigara yoksunluğunu gidermede üç tedavi yönteminin de aynı sonuçlar verdiği görülmüş. Ancak Champix ilacı kullanan grupta, ilacın yan etkileri olan; kabus görme, uyuyamama, bulantı, kabızlık ve hazımsızlığın daha fazla görüldüğü bildirilmiş.

Bu çalışmaya karşılık Champix ilacını üreten Pfizer firması tarafından yapılan açıklamada, bu çalışmanın sonuçlarının Champix'in sigarayı bırakmada daha üstün olduğunu gösteren önceki çalışmalarla uyuşmadığını belirtilerek, çalışmada kimin kendi isteğiyle Champix ya da diğer tedavi yöntemlerini kullandığının bilinmediği bu durumunda sonuçların yanlış yorumlanmasına neden olabileceği söylendi.


Kaynak: Healthday
Çalışma Linki: JAMA ( http://goo.gl/tsmBdt )


Sigara bırakma ürünlerinden en etkilisi hangisi Sigara bırakma ürünlerinden en etkilisi hangisi Reviewed by Dr. Caner Baran on 1/29/2016 Rating: 5

1 yorum:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.