Elektronik sigaralar, sigarayı bırakmayı engelliyor


elektronik sigara
E-sigara, sigarayı bırakmak için bir yöntem olarak pazarlansa da, yeni yapılan bilimsel çalışmalar bunun doğru olmadığını gösteriyor.

The Lancet Respiratory Medicine dergisinde 14 Ocakta yayınlanmış çalışma, sigarayı bırakmak için e-sigara kullananların başarı ihtimalinin %28 oranda azaldığını gösteriyor. Çalışmanın yazarlarından Dr. Stanton Glants e-sigaraların sigarayı bırakmaya yardımcı olması amacıyla tasarlandığını ancak tam tersi etki gösterdiklerini söyledi.

Elektronik sigaralar pil gücüyle çalışan ve nikotini ısıtarak buhar haline gelmesini ve bu buharın kullanıcı tarafından solunmasını sağlayan cihazlardır. E-sigara üreticileri bu cihazların normal sigaraya göre sağlıklı bir alternatif olduğunu ve sigara içenlerin bu cihazlar sayesinde sigaradan uzaklaşabileceklerini iddaa ediyor.


Profesyonel sağlık çevreleri ise tam tersi görüşteler. Bu tartışmada haklı tarafı anlamak için yapılan çalışma sağlık profesyonellerinin haklı olduğunu, e-sigaraların sigarayı bıraktırıcı etkilerinin olmadığı gibi sigarayı bırakmayı zorlaştırdıkları gösterildi.


Sağlık bir yaşam için en önemli kriterlerden sigarasız bir yaşam Sağlık Bakanlığı tarafından da desteklenmekte. Sigara içenlere yardımcı olmak amacıyla 171 sigara bırakma hattı sigara içenlere telefonla yardımcı olmakta. Sigara bırakma ile ilgili sağlık bakanlığı sitesi http://www.havanikoru.org.tr gerekli bilgileri sunmakta. Ayrıca birçok hastanede ücretsiz olarak hizmet veren 'Sigara Bırakma Polikliniği' sağlıklı bir yaşama başlamak isteyenlere her türlü desteği sağlamakta.

Elektronik sigaralar, sigarayı bırakmayı engelliyor Elektronik sigaralar, sigarayı bırakmayı engelliyor Reviewed by Dr. Caner Baran on 1/17/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.