Domuz gribi geri döndü, belirtiler, tedavi yöntemleri

H1N1 Virüsü, Nam-ı Değer Domuz Gribi geri döndü

Bu makalede,

Domuz gribine nasıl yakalanırsınız? Domuz gribi semptomları nelerdir? Domuz gribi için yapılacak test var mı? Nasıl tedavi edilir? Domuz gribi için herhangi bir aşı mevcut mu? 

Domuz gribi olarak ünlenen H1N1 gribi ismini, domuzlarla direk teması olan kişilerde görülmesi nedeni almıştır. 2009 çok hızlı bir şekilde yayılması nedeni ile Dünya Sağlık Örgütü gribin pandemik olduğunu onaylamıştır. Domuz gribi eskisi kadar korkutucu olmasada hala kendinizi korumanızı gerektirecek kadar ciddi bir hastalıktır. Bazı kişiler için mevsimsel grip, çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Domuz gribinden korunmanın en iyi yolu her yıl grip aşısı olmaktır.

Nasıl yakalanırsınız?

Aslında mevsimsel gripten hiçbir farkı yok. Hasta insanlar öksürdüğünde, hapşurduğunda virüsü taşıyan küçük parçacıklar havaya karışır. Eğer sizde bu parçacıkların konduğu bir yüzeye temas ederseniz yada daha önce hasta birisi tarafından kullanılmış bir eşyaya dokunursanız H1N1 virüsünü alırsınız. Virüsü kapmış kişiler hastalık belirtileri başlamadan bir gün önce ve hastalandıktan bir hafta sonrasına kadar virüs yaymaya devam ederler. Çocuklar 10 güne kadar bulaştırıcı olabilirler.
Domuz gribi semptomları nelerdir?


Mevsimsel griple tamamen benzerlik gösterir. Hastalarda;
  • Öksürük 
  • Ateş 
  • Boğaz iltihabı 
  • Burun akıntısı 
  • Yaygın vücut ve eklem ağrısı 
  • Baş ağrısı 
  • Üşüme ve titreme 
  • Yorgunluk ve halsizlik 
olabilir. Domuz gribi, normal gribe benzer şekilde, zatürre, akciğer enfeksiyonu yada solunum problemlerine neden olabilir. Ayrıca şeker hastalığı ya da astımı ağırlaştırabilir. Grip geçirirken, kısa ve zor nefes alma, aşırı kusma, baş dönmesi ya da bilinç bulanıklığı gibi bir şikayetiniz olursa derhal doktora başvurunuz yada 112'yi arayarak yardım isteyiniz.

Domuz gribi için yapılacak test varmı?

Evet var. Mevsimsel grip ile domuz gribinin belirtileri çok benzer olduğundan ayrımı güç olabilir. Yapılacak basit testlerde domuz gribi tanısının konulmasında yeterli olmayabilir. Kesin tanı konulması için pamuklı bir çubuk ile burun arkasında boğaza yakın kısımdan sürüntü alınır. Bu test çok yaygın olarak bulunmadığından sadece riskli gruplarda, hastanede yatışı gerektiren ya da hayati tehlikesi olan hastalarda yapılmalıdır. Domuz gribi için riskli gruplar, 5 yaştan küçük çocuklar, 65 yaş üzerindekiler, uzun süreli aspirin kullanan çocuklar, gebeler, kronik akciğer/kalp/karaciğer/kan/ sinir/metabolik hastalığı bulunanlar ve immun sistemi zayıflatan hastalığı bulunanlardır.

Nasıl tedavi edilir?

Oseltamivir etken maddeli Tamiflu adlı ilaç en iyi sonuçların alındığı tedavidir. En iyi sonucu grip semptomları başladıktan sonraki 48 saat içinde alındığında vermektedir. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda alındığında da tedavi edici etkisi mevcuttr. Domuz gribine neden olan bir virus olduğundan, bakterileri öldürmede etkili olan antibiyotikler domuz gribinde faydasızdır. Ağrı kesiciler ve grip ilaçları şikayet ve ağrıların hafiflemesinde yardımcı olabilir. 18 yaşından küçük çocuklara şikayetleri azaltmak için Aspirin kesinlikle VERİLMEMELİDİR.

Domuz gribi için herhangi bir aşı mevcutmu?

Mevsimsel grip için önerilen aşılar domuz gribine de etkilidir. Ancak aşı olmak gribe karşı %100 koruyucu değildir. Aşı olunsa bile gripten korunmak için dikkatli olunmalıdır.


Güncel Sağlık Bilgileri
 sitesi SaglikRehberiniz.com

Domuz gribi geri döndü, belirtiler, tedavi yöntemleri Domuz gribi geri döndü, belirtiler, tedavi yöntemleri Reviewed by Dr. Caner Baran on 1/15/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.