Doğum öncesi astım ilaçlarının kullanımı bebekte otizm riskini artırabilir!!!

ABD Drexel Üniversitesinde yapılan ve Pediatrics dergisinde yayınlanan son çalışmada, gebelikte astım ilaçlarının (beta 2 adrenerjik reseptör agonistleri) kullanımının bebekte otizm riskini artırdığı gösterildi. Astım ilaçlarının kullanımına bağlı riskin gebeliğin her döneminde aynı olduğu ancak astımı ileri düzeyde olan gebelerde ilaç kullanımının dikkatli yapılması gerektiği söylendi.

Çalışmanın baş araştırmacısı Nicole B. Gidaya yaptığı açıklamada ‘gebelikteki astım ataklarında, annede oluşan stresin bebek beyninde (fetal limbik sisteminde) özellikle 32. gebelik haftasından önce ciddi zarar oluşturabileceğini söyledi.

Çalışmada 52 bin sağlıklı ve 5200 otistik hastanın incelendiği, gebelikte astım ilacı kullanılanlarda otizm ihtimal %3,7 iken kullanılmayanlarda bu oranın %2,9 olduğu belirtildi. Çalışmanın sonucunda astım ilacı kullanımının otizm riskini 1.3 kat artırdığı söylendi. Ayrıca astım ilacının 45 günden fazla kullanımının riski daha da artırdığı belirtildi.

Bu çalışmaya karşılık diğer uzmanlar astım ilacı kullanımıyla otizm riskindeki artışın çok az olduğunu ve astım ilaçlarının otizm yaptığı konusunda kesin kanıya varılamayacağını belirttiler.

Düzenleyen: Op. Dr. Şafak Yılmaz BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kaynak: Medscape ( http://goo.gl/sppKIl )
Doğum öncesi astım ilaçlarının kullanımı bebekte otizm riskini artırabilir!!! Doğum öncesi astım ilaçlarının kullanımı bebekte otizm riskini artırabilir!!! Reviewed by Dr. Caner Baran on 1/21/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.