Kaliteli uykunun yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor

Yediklerinizi değiştirmek daha rahat bir uyku sağlayabilir mi?Az lifli, yağlı ve şekerli besinleri tüketenlerde uyku kalitesinin daha kötü olduğu gösterildi.

Az uyumanın insanların yemek seçiminde ve yeme alışkanlıkları üzernde etkisi olduğu uzmanlarca söylenen bir gerçek. Yeterli uyumak kilo vermeye yardımcı, ancak bunun tersi de geçerli. Yetersiz uyuduğunuzda kilo alma ihtimaliniz artıyor.

New York, Columbia Üniversitesinden araştırmacılar, yediklerimizin uyku kalitesi üzerine bir etkisi olup olmadığını araştırdılar. Normal kiloda, 30-45 yaşları arasında 26 kişi çalışma için seçildi ve bu kişiler 5 gece boyunca gece saat 10'dan sabah 7'ye kadar 9 saat boyunca uykularında takip edildi. Bu sürede araştırmacılar kişilerin beyin dalgalarını kaydettiler.


Sonuçlar
Çalışmaya katılanların, kendi seçtikleri yemekleri yedikleri gecelerle araştırmacılar tarafından verilen yiyecekleri yedikleri geceler arasında uyku süreleri arasında fark bulunmadı. Ancak uyku kaliteleri farklı bulundu. Kişiler kendi istediklerini yedikleri zaman, uyku kaliteleri düşük ve uykuya dalma süreleri uzunken daha fazla lifli besinleri yedikleri zaman daha derin ve rahat uyudular. Bol yağlı yemenin daha hafif bir uykuya sebep olduğu, çok şekerli yemenin ise geceleri daha sık uyanmaya neden olduğu anlaşıldı.

Yapılan bu çalışma 2016 Ocak ayında Journal of Clinical Sleep Medicine dergisinde yayınlandı. Çalışmada kullanılan kişi sayısının az olması ve çalışmaya katılan kişilerde herhangi bir uyku bozukluğunun olmaması, gerçekten hastalık olarak uyku bozukluğu olanlarda diyeti düzenlemenin ne kadar faydalı olacağı konusunda hala yeterli bilgiyi sağlamıyor. Bununla birlikte geceleri uyumakta zorlananve uyku bozukluğu olan kişilerin diyetlerini bol lifli besinlerle değiştirmeleri daha rahat uyumalarını sağlayabilir.


Kaynak: WebMD ( http://goo.gl/CzdVB7 )

Çalışma Linki: JCSM ( http://goo.gl/QpvHcx )

Güncel Sağlık Haberleri için saglikrehberiniz.com'u ziyaret ediniz.

Kaliteli uykunun yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor Kaliteli uykunun yolu sağlıklı beslenmekten geçiyor Reviewed by Dr. Caner Baran on 3/02/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.