Bel soğukluğunun tedavisi gittikçe zorlaşıyor

İngilteredeki halk sağlığı uzmanları, bel soğukluğuna neden olan gonore türü mikropların, kullanılan antibiyotiklere karşı direnç geliştirmeye başladığını açıkladılar. Gelişen direnci kaygı verici olduğunu belirten uzmanlara, Amerika hastalık kontrol ve önleme merkezinden Dr Robert Kirkcaldy'de destek verdi. Dr Kircaldy açıklamasında ' Antibiyotik dirençli gonore gerçek bir tehlike, bulaşan kişilerin uygun tanı ve tedavisi, cinsel partnerlerin tedavisi, kişilerin bu hastalık hakkında bilgilendirmesi hastalıktan korunmada yardımcı olabilir' dedi.
Gonore, korunmasız vaginal, anal ve oral ilişki sonrası bulaşıyor.

2014 yılında ABD'de 350 binden fazla insan bu hastalığa yakalandı. Ancak gerçek rakamın çok daha fazla olduğu düşünülüyor. Özellike 24 yaşın altındaki bireylerin hastalığa yakalanma açısından daha riskli oldukları belirtildi.
Gonore enfeksiyonu kısırlık, dış gebelik, kronik pelvik ağrı gibi hastalıklara neden olabiliyor. Belirli bir semptomu olmayan hastalığın tanısı için seksüel olarak aktif bayanlarda rutin olarak tarama yapılması öneriliyor. Erkeklerinde şüpheli cinsel ilişkilerden sonra test yaptırmaları gerekiyor. 

Gonore tedavisinde ikili antibiyotik tedavisi öneriliyor. Bir tanesi iğne formunda olan seftriakson diğeri ise hap olarak azitromizin tedavisinin şu an için yeterli olduğu biliniyor. Ancak bazı gonore mikroplarının bu tedaviye yanıt vermediği ve artık tedaviye direnç gelişmesinin sadece zaman meselesi olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor.

Gonoreden korunmanın en kolay yolu ise cinsel ilişkiler sırasında kondom kullanılması. Eğer korunmasız bir ilişki sonrası kişide gonoreye bağlı bel soğukluğu gelişti ise derhal antibiyotik tedavisi başlanılmalı ve ilişkiye girilen partner tedavi olması için bilgilendirilmeli.


Kaynak WebMD ( http://goo.gl/nvx1Er )


Güncel Sağlık Bilgileri
 sitesi SaglikRehberiniz.com
Bel soğukluğunun tedavisi gittikçe zorlaşıyor Bel soğukluğunun tedavisi gittikçe zorlaşıyor Reviewed by Dr. Caner Baran on 1/20/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.