Aşırı kiloluyken gebe kalmak, bebek ölüm riskini artırıyor.

Obstetrics&Gynecology dergisinin son sayısında yayınlanan, Boston Üniversitesi'nde Eugene Declarq'in öncülüğünde yapılmış çalışmada, 2012-13 yıllarında Amerika'daki 6 milyonun üzerinde doğum ve 36.691 ölü doğum değerlendirildi.

Annelerin gebelik öncesi ve gebelik sırasındaki kilo alımları ve beden kitle indeksleri (BMI= Body Mass Index) incelenerek anneler; Normal, aşırı kilolu, obez 1, obez 2 ve obez 3 olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Tüm grupta yeni doğan bebek ölüm oranı 1000'de 5.72 saptanırken, obez1 grubunda (BMI 30-35 arası) 5.9, obez 3 grubunda (BMI 40'dan büyük) ise 8.2 olarak bulundu. Ayrıca başka sebeplere bağlı yenidoğan bebek ölümleri incelendiğinde, obez annelerde 2 kat fazla bebek ölümü gözlendi. Doğumsal anomalilere (sakatlık) bağlı bebek ölümleri ve ani bebek ölümleri de obez anne bebeklerinde daha sık gözlendi.

Uzmanlar aşırı kilonun insanlarda birçok hastalığa sebep olduğu görüşünde hemfikir. Ancak bu çalışma, aşırı kilolu olarak gebe kalanların çocuklarının da risk altında olduğunu gösteriyor. Gebe kalmayı planlayan anne adaylarının, gebe kalmadan önce aşırı kilolarından kurtulmaları hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıklarını etkileyecek önemli bir etken. 

Anne adayları kendi kiloları hakkında fikir sahibi olabilmeleri için aşağıdaki formül ile kendi beden kitle indekslerini hesaplayabilirler. Ayrıca Sağlık Bakanlığı sitesindeki hesaplama aracı ile de beden kitle indeksini hesaplayabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı BKİ hesaplama aracı..

Beden Kitle İndeksi: Kilo / (BoyxBoy)

Örnek: 
Kilo: 65 
Boy: 1,60
Beden Kitle Indeksi: 65 / (1,60x1,60)= 65 / 2,56 = 25,39

Düzenleyen: Op. Dr. Şafak Yılmaz BARAN - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı


Aşırı kiloluyken gebe kalmak, bebek ölüm riskini artırıyor. Aşırı kiloluyken gebe kalmak, bebek ölüm riskini artırıyor. Reviewed by Dr. Caner Baran on 1/24/2016 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakkı Saklıdır. Blogger tarafından desteklenmektedir.